Odchudzanie a oświadczenia zdrowotne

"Odchudzanie a oświadczenia zdrowotne "

W procesie odchudzania pomocna może być żywność. W tym także suplementy diety. W ich składzie mogą znajdować się substancje wpływające na poczucie sytości czy ograniczające trawienie tłuszczu, skrobi.

Suplementy diety to produkty regulowane i kontrolowane, również pod względem treści promocyjnych. Dopuszczalne są tylko naukowo i prawnie potwierdzone sformułowania. Nazywamy je zatwierdzonymi oświadczeniami zdrowotnymi. Są to stwierdzenia, które wskazują, że istnieje związek pomiędzy żywnością a zdrowiem (np.: prawidłową masą ciała), które zostały potwierdzone naukowo przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

  

Spośród szeregu informacji dotyczących wpływu żywności na zmniejszenie masy ciała, urzędowe i naukowe ich potwierdzenie odnosi się do nielicznych substancji. Są to :

  

Glukomannan (konjac mannan)

Brzmienie oświadczenia: W ramach diety niskokalorycznej glukomannan pomaga w utracie wagi.

Warunki stosowania oświadczenia: Żywności musi zawierać min. 1 g glukomannanu na określoną ilościowo porcję. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 3 g glukomannanu dziennie w trzech dawkach po 1 g każda, z 1 lub 2 szklankami wody, przed posiłkiem i w ramach diety niskokalorycznej.

Co to jest glukomannan?

To rodzaj naturalnego błonnika rozpuszczalnego w wodzie. Jest m.in. dostępny w postaci suplementów diety.

Zamiennik posiłku.

Brzmienie oświadczenia: Zastąpienie jednego lub dwóch posiłków dziennie w diecie niskokalorycznej zamiennikiem posiłku pomaga w utrzymaniu masy ciała po utracie wagi.

Warunki stosowania oświadczenia: Posiłek należy zastąpić zamiennikiem posiłku.

Co to jest zamiennik posiłku?

Żywność o specjalnym składzie (określona ilość tłuszczu, białka, błonnika, etc.), która zastępuje dietę.  Przeznaczona do użycia w dietach o ograniczonej zawartości energii w celu redukcji masy ciała. 

Inne składniki

Wiele składników suplementów „na odchudzanie" nie ma w pełni udowodnionego efektu i nie spełnia restrykcyjnych wymagań EFSA. Ich korzystne działanie sugerują badania na zwierzętach lub małych, niereprezentatywnych grupach ludzi. Dotyczy to takich składników jak: kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy (HMB), pirogronian potasu, 5-hydroksytryptofan (5-HTP), sprzężony kwas linolowy (CLA), chitozan czy L-karnityna.

Tytułem przykładu, wedle EFSA chitozan nie ma wpływu na redukcję masy ciała. Jego odchudzające działanie jest przypisywane wiązaniu tłuszczy w przewodzie pokarmowym. Badania naukowe potwierdzają ten mechanizm. Intensywność tego procesu jest jednak na tyle mała, że jest mało prawdopodobne, aby miała wpływ na masę ciała.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w odniesieniu do licznych składników suplementów diety pochodzenia roślinnego. Przykłady: kapsaicyna występująca w ekstrakcie z ostrych papryczek chili (Capsicum annuum), kwas hydroksycytrynowy (HCA, występujący w owocach Garcinia cambogia), katechiny z zielonej herbaty, galusan epigalokatechiny (EGCG) czy karczoch (Cynara scolymus). Te i inne substancje roślinne nie zostały ostatecznie ocenione przez EFSA. Oznacza to, że nie ma oświadczeń zatwierdzonych przez EFSA wskazujących na ich wpływ na odchudzanie. Warunkiem ich stosowania przez producenta jest istnienie przekonujących danych naukowych. 

Składniki pośrednio oddziałujące na masę ciała

Do utrzymania prawidłowego metabolizmu przyczyniają się, wedle EFSA, witaminy z grupy B (tiamina (B1), ryboflawina (B2), niacyna (B3), kwas pantotenowy, witamina B6, witamina B12 oraz biotyna), cholina a także wapń, magnez, cynk, chrom, żelazo, miedź, jod i mangan. Na gospodarkę węglowodanami wpływa chrom. Jest on też składnikiem czynnika tolerancji glukozy. Zmniejszenie stężenia glukozy we krwi ułatwi zachowanie prawidłowej wagi. Małe spożycie chromu nasila uczucie głodu i wzmaga zapotrzebowanie na słodycze. Jod jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Nadmierne przybieranie na wadze spowodowane spowolnioną przemianą materii jest często skutkiem niedoczynności tarczycy. Substancje zastępujące cukier np.: ksylitol, sorbitol, sukraloza czy stewiozydy.

Uwaga!
Ostrożnie należy stosować ekstrakty z owoców gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium) bogate w synefrynę. EFSA zaleca dzienne spożycie synefryny na poziomie 20 mg. Jest to związek występujący obficie w owocach cytrusowych. Jednak owoce cytrusowe zawierają dużo cukrów. Nie przesadzajmy też z kofeiną (max. 300 mg kofeiny dziennie).

ALERT ! Z uwagi na objawy niepożądane, nie spożywajmy produktów zawierających efedrę (Ehedra sinica) z efedryną. Zostały one wycofane z obrotu. W nielegalnym obiegu mogą znajdować się trucizny o silnym działaniu toksycznym, takie jak DNP (dinitrofenol). Pamiętaj - produkty z DNP to nie suplementy diety!

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z nami!

Powrót do listy