Dobrze piszą o suplementach

„Świat Lekarza”  (nr 1/2016) publikuje rozmowę z profesorem Krzysztofem Filipiakiem, kardiologiem z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na temat leczenia dyslipidemii. Podwyższony poziom cholesterolu ma 18 mln dorosłych Polaków, a jest to istotny czynnik powodujący choroby serca i układu krążenia. Podstawowymi lekami stosowanymi w terapii są statyny. U pacjentów z niewiele podwyższonym stężeniem LDL-C zalecana jest zmiana stylu życia, tj. aktywność fizyczna, odpowiednia dieta. Do zmniejszenia stężenia LDL o 10% może doprowadzić zastosowanie żywności funkcjonalnej zawierającej fitostanole i fitosterole (margaryny). Nawet o 20% może je zmniejszyć monakolina obecna w czerwonym ryżu. Możliwości postępowania ilustruje piramida interwencji, taką hierarchię przyjęto w tzw.  II Deklaracji Sopockiej, opracowanej przez ekspertów Europejskiego Towarzystwa Miażdżycy i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Na jej szczycie są statyny, stanowią ponad 90% wszystkich leków hipolipemizujących. Lekarz może ich użyć również w terapii skojarzonej z innymi lekami, co umożliwia stosowanie mniejszych dawek.

W Chinach, gdzie popularna jest żywność fermentowana, od dawna wytwarza się czerwone drożdże (Monascus purpureus), które rosną na ryżu (red yeast rice). Czerwone drożdże ryżu są bogate w monakoliny, w tym w monakolinę K, która ma analogiczne działanie do lowastatyny, ponieważ jest to ta sama cząsteczka. EFSA (2011; 9(7) 2304) zaakceptowała oświadczenie zdrowotne dla monakoliny K: „w dawce 10 mg dziennie w postaci czerwonych drożdży ryżu przyczynia się do utrzymania normalnego poziomu cholesterolu”. Suplementy diety z monakoliną K pochodzącą z czerwonych drożdży ryżu są dobrze tolerowane, na polskim rynku oferuje je już kilka firm.

O suplementach diety regularnie pisze Manager Apteki, pismo dla farmaceutów. Aptekarzy nie trzeba przekonywać o zdrowotnych korzyściach z suplementacji, ale zasób wiedzy, nawet o dobrze znanych witaminach, stale się poszerza. W numerze 1(85) z lutego 2016 można znaleźć trzy interesujące artykuły: o witaminie K2 („Niezbędna witamina”, autorka mgr farm Iwona Napierała), witaminie D („Zdrowie w kapsułce” autorka dr n. farm. Paulina Mączka) oraz o nienasyconych kwasach tłuszczowych omega-3 i omega-6  („Niezbędne kwasy” autorka mgr farm. Anna Skórka). Artykuły zawierają aktualne piśmiennictwo (2015 r), co pomaga nadążać za postępem nauki.

Powrót do listy