Nauczyć zdrowia

W dniu 28.11.2013 odbyło się kolejne spotkanie w ramach „kawy prasowej" Krajowej Rady Suplementów i Odżywek p.t. „ Nauczyć Zdrowia..." . W dyskusji wzięli udział następujący  eksperci: Prof. Janusz Książyk z Centrum Zdrowia Dziecka, Dr Katarzyna Wolnicka i  Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia, Marta Widz z Urzędu Miasta W-wa, Bożena Mielczarska z Urzędu Miasta Pruszków, Aleksandra Stasiak (Bayer). Spotkanie poprowadziła Katarzyna Wójcicka, Przewodnicząca Rady Eksperckiej KRSIO.

 

Notatka Prasowa 

„Nauczyć zdrowia..."

Z jednej strony cuda medycyny ratujące beznadziejne przypadki z drugiej zaś apokalipsa XXI wieku- przewlekłe choroby dietozależne: cukrzyca, otyłość, alergie, depresja, choroby serca, zaburzenia hormonalne, obniżenie odporności,. Czy winna jest technologia wymuszająca stosowanie różnych dodatków i „polepszaczy" żywności czy nieprawidłowo skomponowana dieta? A może i jedno i drugie! A do tego niehigieniczny tryb życia, brak aktywności fizycznej. Życie byle szybko i byle jak! 

W Hiszpanii dieta śródziemnomorska przestała dominować a choroby krążenia są na pierwszym miejscu wśród przyczyn zgonów. Ekonomiczne skutki odejścia od diety, uznawanej za jedną z najzdrowszych, są katastrofalne. Koszty opieki zdrowotnej związanej z chorobami dietozależnymi ocenia się w Hiszpanii na 7 mld Euro. Polska dieta nigdy nie była uznawana za szczególnie zdrową ale chroniło nas ubóstwo. Dzisiaj nadmiar jest naszym wrogiem a skutki nadmiaru i „śmieciowego" jedzenia odczuwamy w nie mniejszym stopniu jak reszta Europy.

Zachowania konsumenckie dorosłych często odbiegają niestety od wzorca „przeciętnego konsumenta", który, wg definicji europejskiej, jest odpowiednio poinformowany, spostrzegawczy i ostrożny.

Przykład? -żywność bez glutenu, przeznaczona dla osób z celiakią.Niektóre żródła mówią, że z chorobą trzewną o podłożu genetycznym zmaga się 1-2 % mieszkańców świata.Naukowcy twierdzą, ze problem się rozszerza a wiele osób cierpi z powodu nie odpowiednio wczesnego zdiagnozowania tej choroby. Schorzenie wymaga wykluczenia z diety produktów, w których skład wchodzi pszenica, jęczmień, żyto, owies, odgrywających  ważną rolę w diecie człowieka. Dzisiaj obowiązująca moda każe kupować powszechnie produkty bezglutenowe dla obnizenia wagi ciała. Wg Datamonitora, zgodnie z tą tendencją,  sektor, do niedawna niszowy, wygeneruje w ciągu 5 lat  3,5 mld Euro to znaczy o ponad 900 mln Euro więcej niz obecnie! O ile wykluczanie z diety zbóż zawierających gluten, z powodu celiakii jest koniecznością, to nadmierne ograniczanie produktów zbożowych może nie słuzyć zdrowiu.

Obowiązkiem każdego społeczeństwa jest wychowanie konsumenta, który spełnia tą definicję -tak, aby umiał wybierać  z oferty rynkowej to co w danych warunkach jest dla niego dobre.  „Przeciętny konsument"  nie jest podatny na reklamy i nie ulega modom- również w żywieniu. Proces kształtowania konsumenta odpowiadającego definicji jest tym bliższy celu im wcześniej zostanie rozpoczęty.

Edukacja w zakresie zasad odżywiania i zdrowych zachowań powinna być włączona we wszystkie etapy kształcenia i dotyczyć wszystkich generacji. Etapem kluczowym  dla nabywania zdrowych zwyczajów i przyzwyczajeń  jest jednak okres przedszkolny. 

 

Czy zdrowia możemy się nauczyć? Czy możliwa jest zmiana niewłaściwych przyzwyczajeń  jedzeniowych poprzez dzieci?

Rozpoczęcie  wczesnej edukacji to większa gwarancja osiągnięcia celu jakim jest dobry stan zdrowia i prewencja chorób dietozależnych. Wykształcenie odpowiednich nawyków i smaków w dzieciństwie oraz intuicyjna znajomość potrzeb własnego ciała ( jak zadziwiająca, intuicyjna obsługa komputera u małych dzieci)  daje takie mozliwości i nadzieję na uniknięcie, zapowiadanej przez niektórych,  apokalipsy otyłości we współczesnym świecie. Hiszpańscy pedagodzy stwierdzają, że obecnie „jedynie dzieci mogą zmieniać zwyczaje i zachowania w domach" . To one są w stanie wpłynąć na sposób odzywiania w domu, mając jeszcze  niezachwianą wiarę w to co usłyszą od „swojej"Pani czy Pana w przedszkolu.

Dlatego poważne pro zdrowotne kampanie społeczne kierowane są coraz częściej do małych dzieci.

 

Dyskusja ekspertów Prof. Janusza Książyka z Centrum Zdrowia Dziecka, Dr Katarzyny Wolnickiej i  Anny Taraszewskiej z Instytutu Żywności i Żywienia, Marty Widz z Urzędu Miasta W-wa, Bożeny Mielczarskiej z Urzędu Miasta Pruszków, Aleksandry Stasiak (Bayer) oraz Katarzyny Wójcickiej Przewodniczącej Rady Eksperckiej KRSIO- tłumaczki książki dla dzieci „Maleńka nauka o zdrowiu" toczyła się wokół podejmowanych przez różne instytucje działań:

1.Projekt IŻŻ: Szkoła i Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej -certyfikowane placówki oświatowe realizujące zalecenia żywieniowe IŻŻ

2. KRSIO „Wybieram zdrowie-jem kolorowo i witaminowo" - książka „Maleńka nauka o zdrowiu jako narzędzie edukacji dzieci i ich opiekunów - książka przekazywana do przedszkoli nieodpłatnie przez sponsorów

3. Baylab- nowa forma edukacji dzieci prowadzona przez Firmę Bayer Sp z o.o.

Kampania społeczna Krajowej Rady Suplementów i Odżywek „WYBIERAM ZDROWIE- jem kolorowo i witaminowo", skierowana do małych dzieci, ich rodziców i wychowawców, to próba popularyzowania zasad zbilansowanej,zrównoważonej diety i zasad zdrowego stylu życia we wczesnodziecięcym okresie nabywania nawyków i przyzwyczajeń. Amerykański kardiolog Valentin Fuster , autor „Maleńkiej nauki o zdrowiu", twierdzi, że wielu jego pacjentów uniknęłoby ciężkich chorób serca gdyby już w dzieciństwie zmieniło podejście do odżywiania i wdrożyło parę prostych zasad zdrowego zycia.

Książka czytana i przeglądana z maluchami w domach, przedszkolach, szkołach może  przyczynić się do  wykreowania w przyszłości świadomego konsumenta, który znając tajniki zdrowej, zbilansowanej diety będzie umiał w przyszłości właściwie korzystać z  tego co mu oferuje rynek, z korzyścią dla swojego zdrowia i samopoczucia.  

 

 

Recenzje książki:

„ Maleńka Nauka o Zdrowiu" - Prof. Valentina Fustera jest książką wyjątkową, po mistrzowsku przekazuje treści dotyczące zdrowego trybu życia dziecka, znaczenia żywienia, higieny i ruchu. Piękny język przekazu, ilustracje, starannie wydanie wprost zachwycają. Dzieci, które jak wiemy wymagają sztuki na wysokim poziomie, z radością będą czytały tę książkę, a rodzicom będzie łatwiej realizować jakże cenne propozycje w niej zawarte.        

Jako lekarz pediatra zajmujący się profilaktyką i leczeniem najmłodszych dzieci przyjęłam tę książkę z ogromną radością.

Dr n. med. Irena Kawa
specjalista chorób dzieci
Lublin 19.11. 2013

 

Książeczka jest fenomenalna! Moje dzieci są nią zachwycone. Już ją przeczytaliśmy raz. Siedzą nad nią, śmieją się i odgrywają scenki z sałatą.  Zośka (5lat) chodzi z nią wszędzie i jej pilnuje jak oka w głowie:). W pracy się mnie pytali, gdzie ją można kupić!!!! Przydałaby się taka, ogólnie dostępna, pomoc rodzicom.

Prof. Katarzyna  Pawlak PW
Warszawa 21.11.2013

 

Czytam książkę mojej małej Idze - zaledwie 2 lata i 4 miesiące. Po przeczytaniu dialogów Robala z Jabłka czy bajki o Sałateczce prosi: jeszcze....

Inga Ganowska Bayer
Warszawa 21.08.2013

 

Sponsorzy (do dnia 27.11.13):

  1. członkowie KRSIO-  książki dla CZD i  przedszkoli warszawskich
  2. Bayer Sp z o.o.  -220 egz książek do rozdania dzieciom w ramach zajęć Baylabu
  3. USP Zdrowie -książki dla przedszkoli i udział w projekcie
  4. Holbex-   książki dla przedszkoli i udział w projekcie
  5. Kancelaria Food& Pharma Legal- książki dla przedszkoli i udział w projekcie
  6. Kancelaria DLA Piper Wiater- książki dla przedszkoli i udział w projekcie
  7. Urząd Miasta Pruszków (książki dla 14 przedszkoli)

Osoby i firmy zaangażowane w projekt:

  • Katarzyna Wójcicka - wspólnie z Niką Herman -Piętowską tłumaczyła książkę ponosząc trud  i koszty uzyskania praw do tłumaczenia i  druku pierwszego wydania w Polsce
  • Marta Widz-  zaangażowana w wiele projektów dot żywienia dzieci w placówkach oświatowych Miasta Stołecznego Warszawy- konsultowała merytoryczne  tekst w fazie tłumaczenia książki
  •  Tomasz Krawczyk- konsultował umowę dot. praw autorskich z wydawnictwem Planeta w Barcelonie 
  • Krzysztof Konarski- perfekcyjnie przygotował stronę graficzną druku
  • Drukarnia OZGRAF w Olsztynie wykonała druk lepszy od oryginału (co potwierdzili nawet Hiszpanie).
Powrót do listy